Prečo máme radi mikroorganizmy

Autor: Mária Suranová | 22.4.2012 o 16:45 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  218x

Mikroorganizmy patria medzi tie poklady, ktoré nám príroda tak rada hádže pod nohy a potom sa iba ticho smeje, keď vidí, že nevidíme, pretože sa správne nedívame. Stavím sa, že ich má odložené v jednej šperkovnici spolu s farebným práškom na motýlie krídla, dúhovými krovkami chrobákov, kvapkami rosy na nitkách pavučín a žilkovaným povrchom listov. Spolu čakajú, kým sa niekto nezastaví a nepozrie poriadne zblízka.

A pritom máme mikroorganizmy doslova pod nosom, sú na nás a sú v nás, od okamihu nášho narodenia. Celý život nás sprevádzajú vernejšie ako naše domáce zvieratá. Ale aj tak sú pred nami stále ukryté. Tušíme ich, vieme o nich ale nič nevidíme.

Na prvých praktikách z mikrobiológie študent otlačí svoju dlaň na Petriho misku so sterilným živným médiom. Po niekoľkých dňoch kultivácie prekvapene hľadí na malé aj väčšie, biele i farebné, zamatové, chlpaté aj hladké kolónie s rovným či kostrbatým okrajom podobné mapám lišajníka na šedivých skalách. Trochu z nich odoberie a prenesie do kvapky vody na podložnom sklíčku. Vloží pod mikroskop, zaostruje, hľadá, dúfa, predstavuje si. Pod okulárom je z kvapky nekonečný oceán a on sa v ňom plaví ako moreplavec hľadajúci zem.

Nakoniec ich uvidí. Tisícky malých trepotajúcich sa životov. Už vie, ako sa pred viac ako tristo rokmi cítil Antoni van Leeuwenhoek, keď tie malé "animalcules" (zvieratká) prvýkrát uvidel cez vlastnoručne zostrojený mikroskop. Ako objaviteľ nového sveta. A ten zážitok sa odvtedy znova a znova opakuje, pretože každá baktéria, kvasinka či pleseň je trochu iná  a pocit hľadania a nachádzania je vždy neskutočne nádherný. Preto máme radi mikroorganizmy. Pre vzrušenie z odhaľovania tajomstiev. Ale ten pocit, myslím, pozná každý... a vôbec nemusí byť mikrobiológ...

Ale niekedy nás mikroorganizmy poriadne hnevajú, prečo, to si môžete prečítať tu:
Prečo nemáme radi mikroorganizmy

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.


Už ste čítali?