Organická chémia: krajina netušených možností?

Autor: Mária Suranová | 26.4.2012 o 20:50 | Karma článku: 6,33 | Prečítané:  632x

Na praktikách z anorganiky bolo všetko jasné. V záujme všeobecnej bezpečnosti bola vlastná invencia a akékoľvek pokusy o inováciu pracovného postupu tvrdo potláčané. Ak sa aj našiel odvážlivec, ktorý sa pokúsil o tvorivý prístup, buď naschvál, ale v 99 % prípadov preto, že sa pomýlil, nevedel, nepamätal, zle prečítal, čo bolo v skriptách, tak letel z hodiny ako namydlený blesk.

Tým pádom bol výsledok nášho snaženia na týchto praktikách istý a dopredu daný. V zásade sme vždy nasyntetizovali to, čo sa od nás očakávalo. Menilo sa len množstvo a čistota výsledného produktu. Taký prípad, keď nevzniklo nič, prípadne niečo úplne iné, bol vylúčený, nemožný a počas môjho štúdia nebol zaznamenaný.

Na organickej chémii bolo zrazu všetko inak. Tam sa diali zázraky každú hodinu a chemickí géniovia sa rodili ako na bežiacom páse. Dovolím si použiť prirovnanie z kuchyne: ak sme sa k laboratórnemu stolu postavili s cieľom uvariť slepačiu polievku, v konečnom dôsledku sme na konci hodiny mohli servírovať pečené kura. A to bol ešte ten lepší prípad, pokojne sme miesto toho mohli nasyntetizovať aj palacinky s lekvárom.

Prakticky sa to dalo dosiahnuť veľmi jednoducho: len o pár stupňov vyššou alebo nižšou teplotou, príliš pomalým alebo rýchlym miešaním, pridaním ďalšej látky o minútu neskôr ako radili v návode... Skrátka, kýchli sme si pri aparatúre, tým sme zmenili podmienky experimentu a už z nás boli objavitelia novej zlúčeniny. Samozrejme, určite bola objavená dávno pred nami ale v prvom ročníku nám aj toto stačilo, aby sme si začali predstavovať svoju ružovú budúcnosť na poli organickej syntézy. Vôbec nám neprekážalo, že ani netušíme, ako sme k nášmu objavu dospeli a že keby sme celý pokus zopakovali, určite by dopadol zase úplne inak. Prípadne by sme zázračne prišli k tomu, čo malo vzniknúť podľa pracovného návodu. Radšej sme otravovali doktorantov, ktorí nás učili rôznymi teóriami a sondovali sme, či by sa predsa len nedalo zistiť, čo sa nám to podarilo vyrobiť, lebo veď, čo ak je to niečo jedinečné. Chudáci, bezradne krútili hlavami a slušne nás posielali niekde veľmi ďaleko...

Praktiká skončili a žiadny zrod novej Marie Curie-Sklodowskej sa nekonal. A ani v druhom, treťom, štvrtom ročníku... Pomaly začínam pochybovať... No nevzdávam to a miesto nariekania idem radšej variť večeru. Možno práve v tejto oblasti ľudského bádania prídem na niečo nové. Hovorí sa predsa, že aj maličkosti môžu zmeniť svet... čo na tom, že len ten náš malý, súkromný... Aspoň u drahého mám potom Nobelovu cenu istú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?